Listopad a prosinec 2015

Kšeft jednoty bratrské

Prvá a poslední letošní premiéra našeho souboru se odehrála na loutkovém meotarovém jevišti. Bažantově loutkářské družině se dostalo té cti, že byla přizvána ke spolupráci na mimořádně ambiciosním (no prostě bláznivém) podniku, který se zrodil v hlavě choceňské Hanky Voříškové. Sedmero loutkářských souborů a jeden soubor hudební spojily své síly, aby převyprávěly dlouhý, plodný a na dramatické události bohatý život Jana Amose Komenského. Sedmdesát osm let příběhů ze sedmnáctého století bylo vměstnáno do čtyřhodinové koláže divadelních a hudebních výstupů. Ponikelský příspěvek pojednává zhruba ve dvaceti minutách pod názvem „Kšeft jednoty bratrské“ pro Komenského složité údobí let 1642 – 1650 (tedy zejména od počátku angažmá ve švédských službách až do trpkého procitnutí s předpokladu, že na oplátku za reformu školství budou naplněny bratrské politické tužby v Habsburském soustátí).

Vzdor předpokladu, že takto košatý projekt ujednotí termín premiery s termínem derniery, bylo krom prvého uvedení v Chocni (22.11.) reprisováno celé pásmo ve Svitavách (13.12.) a chystána jsou i uvedení v roce šestnáctém.

Je třeba podotknouti, že se jedná o divácky nezapomenutelný zážitek, protože představení trvající čtyři hodiny (s přestávkou) vás nemůže nechat lhostejným – či v dobrém, neb zlém, musíte zkusit sami.

| Autor: Tomáš Hájek

Související hry

Kšeft jednoty bratrské (LOUTKY) Více o hře