Březen a duben 2016

Jelikož se v měsících březnu a dubnu na „velké scéně“ našeho souboru nic nepředvádělo, bude tento report pohříchu téměř výhradně loutkový.

Pomluvy Dr. Watsona Prvou letošní premiérou se, žel přímo na krajské přehlídce v Turnově, stala loutková meotarová detektivka „Pomluvy Dr. Watsona“. Jenže spíše než o regulérní premiéru se vlastně jednalo o uspěchanou předgenerálku, což bystré porotě neušlo – a ani ujít nemohlo! Úplná absence psaného scénáře, jakož i zhruba pětina nedodělaných scén a loutek, to bylo pro jediného loutkovodiče natolik rozbouřené moře, že jeho již tak vetchá bárka inscenace doslova ztroskotala! Byla to věru divoká zkušenost! Inu, donekonečna se ten loutkářský čert za ocas tahat nedá, jednou se i jemu ucho utrhne. Že se tak stalo vlastně ve chvíli, kdy jsem si poprvé dopředu směle myslel, že postup na národní přehlídku do Chrudimi nějak uhraji (při dřívějších postupech jsem tomu totiž naopak upřímně nevěřil!), je mimořádně důležitou lekcí o dřímání na vavřínech. Druhé uvedení hry v Jablonci nad Nisou již bylo divácky o poznání příjemnější, takže na ponikelskou premiéru by už vše mohlo být v pořádku.

Kšeft Jednoty bratrské Reputaci ponikelského loutkaření tak letos podržela alespoň loňská společná veleinscenace sedmi různých loutkářských a jednoho hudebního souboru s názvem „Putování s Janem Amosem“, v němž ponikelská sekce odehrává část s názvem „Kšeft Jednoty bratrské“. Dubnová uvedení v Hradci Králové a ve Svitavách přinesla pozvánku na Loutkářskou Chrudim, vrchol ochotnického loutkaření!

Poslední leč Ale pozor, nejen tím meotarem je ponikelský soubor živ. Činoherní sekce dlouho, leč systematicky spěje k premiéře Poslední leče. Letos to dají a já už se teď těším!

| Autor: Tomáš Hájek

Související hry

Kšeft jednoty bratrské (LOUTKY) Více o hře