Březen a duben 2015

Autorka Pavlína Holubcová:

Poslední slovo režisérky

Jak jistě víte, po prázdninách v roce 2013 jsem se odvážila režírovat dvě divadelní hry, a to pohádku ČERNOBÍLÉ ŠTĚSTÍ, ve které hrály pouze děti, a veselohru HOLKA ODJINUD, kde hráli herci našeho divadelního spolku. V pohádce hrály děti ze ZŠ Poniklá, děti z Víchové a jedna dívenka z Mladé Boleslavi. Na prknech, která znamenají svět, krom dvou herců s malou zkušeností hrály děti poprvé. A musím je pochválit za zájem, se kterým se do zkoušení zakously. Přestože nás nějaké problémy neminuly, naplánovaná premiéra se konala tentýž rok 27. prosince a hned druhý den jsme hostovali u sousedů v Roprachticích, kam velmi rádi jezdíme.

Rok 2014 byl pro náš divadelní spolek velmivýznamný, slavili jsme 150 let od založení divadla v Poniklé. V rámci těchto oslav jsme dne 3. 5. 2014 měli premiéru veselohry HOLKA ODJINUD a týden nato jsme se s touto hrou zúčastnili přehlídky Josefodolské divadelní jaro, kam jezdíme už mnoho let a kde nás pořadatelé rádi vítají, poněvadž naše parta je veselá, muzikální a většinou bavíme ostatní účastníky přehlídky. Hlavní hrdinka příběhu Jessi, kterou ztvárnila Eva Holubcová, dostala čestné uznání za herecký výkon.

S pohádkou ČERNOBÍLÉ ŠTĚSTÍ jsme se zúčastnili soutěže O desenského medvěda, konané v březnu 2014 v Desné. I přesto, že jsme zde byli poprvé, jsme se umístili ze sedmi účastníků na třetím místě a dva herci (bratrové Michal a Štěpán Holubcovi) obdrželi diplom za herecký výkon. V Desné se pohádka natolik líbila, že si nás pozvali na září 2014 zahrát ještě jednou pro děti MŠ a ZŠ. O tom, jak probíhaly zkoušky a jaké peripetie jsme společně s herci zažili, psát nebudu. V každém ponikelském cancálku jsem vás informovala, jen se chci ve zkratce zmínit o letošních zájezdech. Poslední naše hostování s pohádkou se odehrálo v neděli 19. dubna v Železném Brodě na festivalu pohádek. Od loňského září děti vyrostly, Matěj si zlomil nohu, nezkoušeli jsme, tak jsem jen trnula, jak to dopadne. No, dopadlo to velmi dobře, sice kostýmy byly trochu těsné, Matěj toho čerta odehrál z berlemi, ale hlavně divákům se to moc líbilo. Holku Odjinud taky „postihla berle“ před vystoupením v Levínské Olešnici. Markéta podstoupila operaci palce u nohy a svoji náročnou roli, kdy na jevišti je velmi aktivní, zahrála sice bez berlí, ale s bolestí a za týden v Nové Pace byla opravdu výborná. Moc jí za to děkuji, protože vím, že jí noha otekla a bolela.

Ještě jednou chci všem herečkám, hercům a lidem, kteří se na realizaci obou her podíleli, moc a moc poděkovat. BEZ VÁS BY TO NEŠLO! Je mi trochu líto, že něco hezkého končí, ale tak už to v životě chodí. Něco končí, aby mohlo něco nového začít, tak po prázdninách se těším! A kde všude jsme hostovali krom Poniklé? Roprachtice, Víchová, Valtěřice, Jablonec n. Jiz., Kruh u Jil, Rokytnice n. Jiz, Desná, Josefův Důl, Lučany, Železný Brod, Levínská Olešnice, Nová Paka.

Pavlína Holubcová

| Autor: Tomáš Hájek

Související hry

Holka odjinud (ČINOHRA) Více o hře